
Jak poradzić sobie z montażem okien w trudnodostępnych miejscach?
Prawidłowy montaż okna zwykle nie budzi większych problemów technicznych. Kłopoty pojawiają się jednak wtedy, gdy okno trzeba dostarczyć na sporą wysokość lub jest niewiele miejsca na zaawansowane prace techniczne. Jak poradzić sobie z montażem w miejscach o utrudnionym dostępie? Sposobem jest kreatywność, dbałość o detale oraz wykorzystanie możliwości technicznych specjalistycznych maszyn.
Okna to bez wątpliwości ważna pozycja w wycenie nieruchomości. W dużej mierze decydują o efekcie wizualnym, ale nie mniejsze znaczenia odgrywa ich funkcjonalność. W efekcie prawidłowy montaż jest ważny jednakowo pod kątem wyglądu domu, mieszkania czy biurowca, ale również ma wpływ na gospodarkę cieplną czy prawidłową wentylację. O ile montaż okien – nawet systemem gospodarczym – nie jest nadmiernie skomplikowany jeśli operator ma swobodną przestrzeń do działania, bywa problematyczny w innym przypadku. Wystarczy, by okno trzeba było dostarczyć na nieprzeciętną wysokość, samo skrzydło lub szyba była wyjątkowo ciężka, a prace mogą stać się niemałym wyzwaniem.
Planując montaż okien w nietypowych warunkach czy miejscach trudnodostępnych, warto zdecydować się na realizację wykonaną przez ekipę polecaną przez producenta. To bardzo istotne pod kątem gwarancji. Wielu producentów zastrzega, że jest ona udzielana wyłącznie w przypadku, gdy montaż okna został zrealizowany przez rekomendowaną ekipę. W efekcie prace wykonane samodzielnie – lub nawet we współpracy z zaprzyjaźnionymi budowlańcami – mogą być w dalszej perspektywie zakwestionowane.
Taka polityka to efekt analiz, w jakich okolicznościach dochodzi do problemów z oknami. W zdecydowanej większości źle działające skrzydła czy nieprawidłowe osadzenie są rezultatem nieprawidłowości montażowych. Jeśli więc okno znajduje się w miejscu trudno dostępnym, bezwzględnie warto sięgnąć po wiedzę i doświadczenie specjalistów. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której dochodzi do błędów i kosztownych wymian czy prac serwisowych, które znacząco wpłyną na ogólną wycenę pracy montażowej.
Montaż okna w nietypowym miejscu
Szykując się do montażu okna w trudno dostępnym miejscu, należy zwrócić szczególną uwagę na takie elementy jak:
● przygotowania do montażu: idealne określenie pomiarów, sprawdzenie ościeża, dobry termin czasu pracy – po dokładnym wysuszeniu pomieszczenia
● głębokość osadzenia pod kątem ciepłochronności i późniejszego wstawienia parapetów wewnętrznych i zewnętrznych
● przygotowanie wszystkich niezbędnych narzędzi, które będą pomocne wobec pracy w nietypowych warunkach.
Szczególnej uwagi wymaga w przypadku trudnodostępnych miejsc montaż dużych okien. Nie są one rzadkością. Często zajmują niemal całą elewację, stanowiąc klasyczny już motyw współczesnej architektury. W sytuacji, gdy duże okno – wyposażone w ciężką i kosztowną szybę – montowane musi być w nietypowym otoczeniu, każdy detal odgrywa ważną rolę dla prawidłowości tego procesu.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że na problemy z montażem – ze względu na trudnodostępność danego miejsca – można natknąć się w przypadku różnych wariantów. Z jednej strony to okna typu FIX, czyli duże przeszklenie w jednolitej ramie. Montaż obejmuje jednak również rozwiązania tarasowe – okna, które są niczym drzwi przesuwne ze stałymi przeszkleniami. Inną kwestią są też dachowe świetliki przeznaczone do doświetlania pomieszczeń.
Maszyny do montażu dużych okien
Rozwiązaniem w przypadku wielkogabarytowych elementów lub montażu w trudno dostępnych miejscach są urządzenia do podnoszenia i przenoszenia szklanych elementów. Możliwości pokazują np. maszyny Jekko. Standardowe urządzenia wyposażane są w dodatkowy osprzęt – np. model manipulatora MV600R.E. Tego typu uniwersalny system utrzymywania szkła pozwala na ruch w trzech płaszczyznach. W ten sposób manipulator zapewnia:
● przenoszenie
● ustawianie
● instalowanie.
W praktyce operator może podnieść i unieść taflę szkła na oczekiwaną wysokość, a następnie dokonać jej ukierunkowania oraz umieszczenia w miejscu właściwym do montażu. W sytuacji, gdy manipulatory są dostosowane do działania z taflami szkła o ciężarze do 600 kg. operator jest w stanie wykonywać precyzyjne ruchy w kilku kierunkach.
To tylko jeden przykład, jak użyć maszyny w przypadku montażu okna na nietypowej wysokości lub w niestandardowym miejscu. W sytuacji, gdy kluczową cechą jest precyzja i dbałość o idealnie ulokowanie okna, korzystanie z tego typu urządzeń zdecydowanie wpływa na jakość pracy i szybkość realizacji.
Warto pamiętać również, że maszyny do montażu dużych okien czy prac w trudnodostępnych miejscach są nie tylko na sprzedaż. Urządzenia te można również wypożyczać. To idealne rozwiązanie w przypadku podmiotów, które na co dzień zajmują się nieco innym typem realizacji, ale do wykonania konkretnego zadania potrzebują zaawansowanego wsparcia technicznego. W sytuacji, gdy praca manipulatorem jak i dźwigami jest relatywnie prosta i intuicyjna, nie ma potrzeby np. specjalistycznych szkoleń.