Mini żuraw budowlany a klasyczny – różnice w budowie

Opublikowano dnia 12 maja 2023 Kategoria:

Jak wygląda budowa żurawia stacjonarnego? Ukończona konstrukcja jest w stanie wytrzymać spore obciążenia, wynoszące od kilkuset kilogramów do nawet kilkuset ton. Jak stawia się dźwig budowlany, aby mógł bezpiecznie przenosić ciężkie elementy z zachowaniem wszelkich zasad bhp? Jak wygląda jego konstruowanie? Zapraszamy do lektury naszego wpisu, w którym zajmiemy się tymi kwestiami.

Budowa żurawia stacjonarnego – parametry techniczne

Stawianie dźwigu to bez wątpienia zadanie, które wiąże się z dużą odpowiedzialnością i podlega szczegółowej weryfikacji. Żurawie stacjonarne to nie tylko sprzęt wykorzystywany do realizacji inwestycji budowlanych. Swoje miejsce znajdują również w magazynach, czy platformach przeładunkowych. Jak się więc stawia dźwig budowlany, stacjonarny? Jest to wymagające zadanie, które musi być przeprowadzone bezbłędnie. W dużym skrócie proces montażu można opisać w kilku ogólnych punktach:

  1. Najpierw trzeba przygotować podłoże – powinno być ono utwardzone i stabilne,
  2. Na przygotowanym podłożu rozkłada się podstawę żurawia,
  3. Na podstawie montuje się wieżę, czyli pojedyncze elementy łączone ze sobą po kolei,
  4. Kolejne elementy łączy się ze sobą tak długo, aż żuraw osiągnie wymaganą wysokość.

Zarówno dźwigi budowlane, jak i żurawie słupowe czy żurawie przyścienne są sprzętami, które mogą obsługiwać osoby mające odpowiednie kwalifikacje. To także konieczność konserwacji i monitorowania stanu sprzętu dla zapewnienia bezpieczeństwa pracy.

Praktyczny mini żuraw budowlany – jak działa dźwig i jak go obsługiwać?

Mini żuraw budowlany jest alternatywą dla większych żurawi stacjonarnych. Stosunkowo niewielki rozmiar tych urządzeń sprawia, że można ich używać nawet w roboczych przestrzeniach zamkniętych. Jak zatem działa mini dźwig? Jego obsługa jest stosunkowo prosta, ze względu na obrotowy wysięgnik. Dzięki niemu operator żurawia może z łatwością podnosić i przemieszczać ładunek w pożądane miejsce. Udźwig wynosi do kilkudziesięciu ton, natomiast wysokość podnoszenia przewyższa nawet 20 metrów. Zazwyczaj jest wykorzystywany do tzw. transportu bliskiego. To, czym różni się od żurawia stacjonarnego to wielkość urządzenia. Najważniejszą kwestią łączącą oba wyżej wymienione typy dźwigów jest fakt, iż te o udźwigu powyżej 250 kg trzeba zgłosić do Urzędu Dozoru Technicznego.

Jekko to firma, która ma w swojej ofercie takie sprzęty, jak mini dźwig, czy manipulator samojezdny. Są to pomocne urządzenia m.in. podczas montażu szyb, okien i innych szklanych powierzchni. Zapraszamy do kontaktu w celu uzyskania oferty.

DODATKOWE INFORMACJE

Skontaktuj się
z nami już teraz!

    Voglio iscrivermi alla newsletter Jekko e/o ricevere vostre informative