
Niesamowite możliwości mini żurawi, czyli jak małe maszyny zapewniają wiele możliwości
Mini żurawie to w branży budowlanej czy montażowej połączenie dwóch – jakże różnych – sfer. Z jednej strony ich kompaktowe często wymiary perfekcyjnie odpowiadają potrzebom działania na ograniczonej powierzchni. Z drugiej, zastosowana w nich technologia użytkowa sprawia, że imponują udźwigiem oraz stabilnością. Jakie są możliwości mini żurawi? Nawet nie wchodząc w specyfikę meandrów technicznych można stwierdzić jednoznacznie, iż po prostu są one coraz większe.
Potencjał mini żurawi niewątpliwie może zaskakiwać. Przy swojej budowie, możliwości techniczne tych miniaturowych dźwigów budowlanych okazują się bowiem imponujące. Jakie cechy mini żurawi można uznać za szczególnie ciekawe w kontekście ich wykorzystania?
Udźwig mini żurawi
To, jak duży ciężar może podjąć mini żuraw jest kwestią kluczową we wszystkich zastosowaniach budowlanych. Oczywiście największe znaczenie w tym kontekście odgrywa budowa oraz masa własna urządzenia, które fizycznie musi sprostać ponadprzeciętnie dużym obciążeniom przypadającym zarówno na elementy konstrukcyjne jak i np. płaszczyzny przylegające do powierzchni. Niewielkie dźwigi są w stanie podjąć ciężary zarówno na poziomie 200 lub 300 kilogramów jak i nawet kilku ton. Szczegółowe parametry uzależnione są od specyfiki wykonania mini żurawia oraz innych właściwości technicznych. Trudno więc jednoznacznie generalizować udźwig mini żurawi, ponieważ – jak pokazuje przykład maszyn Jekko – ich potencjał jest bardzo zróżnicowany i idealnie można go dostosować do bieżących oczekiwań. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, by wybrać zarówno najmniejszy zmieni żurawin jak i model nieco większy co przekłada się na lepsze wyniki udźwigu.
Miarę mini żurawi
Wymiary mini żurawi mogła zdecydowanie zaskoczyć. Z założenia wiadomo że są one niewielkimi maszynami. Często jednak bywa tak, że dopiero podczas realizacji konkretnego zlecenia i porównania dźwiga tego elementu do konstrukcji urządzenia, widać jak duże są różnice między elementem a żurawiem. W większości przypadków mini żurawi tworzone są z myślą o minimalizacji. Maszyny mają cechować się dużą mobilnością łatwością ich transportu. Dzięki temu często bywa tak, że niewielkie mini żurawie mogą być transportowane na relatywnie małych przyczepkach. Kompaktowe rozmiary mini żurawi budowlanych w wielu przypadkach pozwalają również na to, by np. transportować je na górny poziom wykorzystując do tego standardowe windy towarowe.
Wysokość działania mini żurawi
Bardzo ważną kwestią dla operatorów oraz osób planujących pracę mini żurawi jest nie tylko ich udźwig, ale również możliwości operowania na wysokich pułapach. Tego rodzaju nośność urządzeń zazwyczaj jest bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Osoby decydujące się na wynajem mini żurawi mogą jeszcze przed wyborem sprawdzić, do jakiego pułapu sięgają urządzenia przy wykorzystaniu maksymalnie rozciągniętych ramion i z na przykład zakończeń hakowych. W wielu przypadkach wartość ta przekracza nawet 20 m. W efekcie okazuje się, że niewielkie dźwigi o kompaktowych rozmiarach charakteryzują się bardzo dużą rozpiętością działania. Niezbyt duży dźwig zapewnia podjęcie na wysokości, która pozwala na w pełni swobodne operowanie na placu budowy.
Możliwości te doskonale sprawdzają się podczas wszelkich zadań realizowanych na obszarach, które są trudno dostępne dla innych maszyn. Jak pokazuje praktyka, mogą swobodnie operować no terenie górzystym i nierównym. Systemy zabezpieczające pozwalają również na ich wykorzystywanie po ulokowaniu na podłożu grząskim i skłonnym do miejscowego zapadania.
Zróżnicowane akcesoria
Mini żurawie najczęściej postrzegane są przez pryzmat podnoszenia i utrzymywania danego produktu przy założeniu, że ten jest zdecydowanie cięższy od standardowych obciążeń. Nie można jednak mini żurawi sprowadzać wyłącznie do wyposażenia takiego jak przyssawki, które zapewniają w pełni bezpieczne unoszenie oraz operowanie poszczególnymi elementami. Jak pokazują przykłady maszyn jJekko, operowanie w ten sposób możliwe jest zarówno w przypadku elementów metanowych jak ich kruchych oraz wrażliwych tafli szkła. Idzie to w parze z innymi elementami wpływającymi na ogólną ocenę możliwości mini żurawi. Przykładem są specjalistyczne gąsienice, których zastosowanie wpływa na większą stabilizację maszyny. Może pracować na przykład na nietypowym podłożu, co jest szczególnie ważne podczas realizacji zadań budowlanych. Ciekawym rozwiązaniem jest również coraz wyraźniejsze sięganie po możliwości automatyzacji. Dotyczy to przede wszystkim opcji zdalnego sterowania mini żurawiami. Wśród nietypowych możliwości mini dźwigów należy również wskazać swoiste systemy automatycznej samokontroli. Dzięki stosowanemu oprogramowaniu, nowoczesne maszyny analizują obsługiwany ciężar tak, by pod żadnym pozorem nie przekroczyć granicznych danych zaakceptowanych przez producenta.