
Żuraw żurawiowi nierówny – jak prawidłowo dobrać maszynę do prac budowlanych?
Żurawie do prac budowlanych różnią się znacząco nie tylko parametrami i właściwościami technicznymi, ale też np. konstrukcją, kształtem czy budową. Ma to duże znaczenie szczególnie w przypadku nietypowych prac wobec ograniczeń przestrzennych. Czym różnią się żurawie budowlane i na co zwrócić uwagę w ich przypadku jeśli analizować specyfikację oraz potencjał techniczny?
Żurawie do zastosowań budowlanych to z jednej strony wersje mini – idealne do bieżących prac na małej przestrzeni – jak i rozbudowane duże maszyny skonstruowane pod kątem dużych wyzwań i zdecydowanie cięższych materiałów. Jak w tym kontekście można podzielić poszczególne rodzaje urządzeń?
Mini żurawie: lekkość i mobilność
Niewielkie żurawie o dużych możliwościach – tak można scharakteryzować urządzenia, które mają minimalne rozmiary, ale zapewniają maksymalny potencjał działania. Mini żurawie to najczęściej niewielkie maszyny teleskopowe, które poruszają się na gąsienicach i są wyposażone w dodatkowe podpory stabilizujące je podczas pracy. Jak działa to w praktyce? Przykładowy i popularny mini żuraw – SPX 312 Jekko – to wręcz kompaktowy dźwig, który zapewnia dużą wszechstronność. Z jednej strony zapewnia maksymalny udźwig na poziomie 1,2 t. Z drugiej ma duże możliwości zakresu pracy ramienia roboczego – to prawie 11 m wysokości oraz niespełna 10 m długości. A wszystko to skryte jest w relatywnie niewielkim (2790 x 770 x 1600 mm) urządzeniu, które zapewnia bardzo wygodne manewrowanie. W efekcie mini żuraw doskonale sprawdzi się np. w pracach w zadaszonych budynkach. Oczywiście same parametry robocze mogą być zdecydowanie większe. Do mini żurawi, w przypadku Jekko zalicza się też SPX 1280, który przy udźwigu 8 ton ma długość ramienia na poziomie 20 m, a jego wysokość to ponad 26 m.
Żurawie gąsienicowe teleskopowe
Jeśli zaplanowane zadania mają inną specyfikę – obciążenia będą większe, a przestrzeń do pracy niczym nieograniczona – dobrą opcją będą teleskopowe żurawie gąsienicowe. Czym charakteryzują się takie modele? Analizując ofertę Jekko, uwagę zwraca model SPK60. Ma on – co ciekawe – mniejszą rozpiętość niż wspomniany mini żuraw (17 m długości ramienia oraz wysokości). To maszyna z zamkniętą kabiną operatora. W jej przypadku niezależnie rozszerzane gąsienice zapewniają ponadprzeciętny poziom stabilności. Uwagę zwraca stopień wyposażenia tego rodzaju maszyn, które mogą być używane również w zamkniętych pomieszczeniach. Ograniczona emisja spalin, nadwozie obracające się w obrysie maszyny, zainstalowane kamery video poszerzające pole widzenia z perspektywy operatora – wszystko to sprawia, że żurawie teleskopowe nowszej generacji są powszechnie doceniane ze względu na możliwości zastosowania.
Przegubowe żurawie gąsienicowe
Kreatywność producentów żurawi idzie bardzo daleko. Efektem są rozwiązania przegubowe, które poszerzają znacząco możliwości pracy w nietypowych warunkach. Przykładem jest JF30 – przegubowy żuraw gąsienicowy. W jego przypadku same parametry udźwigu (995 kg) oraz rozpiętość i długość ramienia roboczego (6,8 i 8 m) nie należą do najbardziej imponujących. Jednak niewielkie rozmiarowo maszyny wcale nie są przewidziane do prac tak zaawansowanych. To propozycje dla podmiotów, które chcą połączyć satysfakcjonujący udźwig z bardzo dużą stabilizacją. Warto zauważyć, że np. wspomniany JF30 to jedyny mini żuraw Jekko, który posiada bieżnię, która umożliwia operatorowi łatwe i swobodne sterowanie dźwigiem bezpośrednio z kokpitu.
Oczywiście analizując przegubowe żurawie gąsienicowe błędem jest postrzeganie ich wyłącznie jako maszyn małych i kompaktowych. Wręcz przeciwnie – nie brak modeli, które zadziwiają wręcz wielkością. Przykładem jest JF545, który z jednej strony zapewnia 30-metrowe zasięgi pracy, a z drugiej jest przygotowany do obciążeń na poziomie 15,5 t. Jak zauważa producent, posiadając własny napęd gąsienicowy wyznacza swojego rodzaju trend – kierunek, w jakim podąży cała branża tworząc kolejne warianty przewidziane dla budownictwa i przemysłu.
Jak właściwie wybrać żuraw budowlany?
Dobry żuraw budowlany powinien być niewątpliwie idealnie dostosowany do realnych potrzeb firmy. Nie ma sensu inwestować w dużą maszynę w sytuacji, gdy w zdecydowanej większości zadań ważniejsza będzie jej mobilność czy łatwość manewrowania na ograniczonej przestrzeni. Z drugiej strony – jeśli docelowo sprostać ma dużym ciężarom, to musi być jeden z priorytetów branych pod uwagę przed zakupem.
Inną kwestią jest rentowność wspomnianego zakupu. Oprócz standardowej sprzedaży warto rozważyć również leasing żurawia budowlanego. To ciekawa opcja w sytuacji, gdy np. będzie wykorzystywany relatywnie rzadko lub w konkretnym przedziale czasowym. W takiej sytuacji wypożyczenie lub najem maszyny może być bardziej ekonomiczny niż jej sprzedaż.
Obecnie dobrej jakości sprzęt budowlany – w tym również żurawie standardowe oraz mini żurawie – można zarówno kupić jak i wypożyczyć w ramach umów krótko- i długoterminowych.